Dubakim
Güncel İçerik Portalı.

Arka koltukta emniyet kemeri hayat kurtarıyor

0 1.347

Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan bir araştırmada arka koltukta seyahat eden yolcuların büyük bir çoğunluğunun kemer kullanmadığını tespit etti.

1172 katılımcı ile gerçekleştirilen bu araştırmada, ön koltukta seyehat ederken kemer takan yolcuların %72’si arka koltuktayken kemer takmıyor. Ulaşımın ve erişimin zor olduğundan şikayet eden yolcular bu hayati gereksinimi hiçe sayıyor.

Sponsor Reklam

Emniyet kemeri kullanımı yıllar içerisinde artış gösterdi. Ancak IIHS’nin yaptığı araştırmada arka koltukların yolcular tarafından daha güvenli görülmesinden dolayı kemer kullanılmadığını saptadı. Ancak kaza anında arkadaki yolcunun kemerinin takılı olmaması ve o hız ile ön koltuğa yüklenerek sürücünün veya yolcunun daha kötü yaralanmasına sebep olma durumu içten bile değil. Araştırma araçta herkesin kemer takılı pozisyonda olması durumunda 2800 adede yakın ölümlü kazanın engellenebileceği de bildirildi.

Sponsor Bağlantı

Bu web sitesi, kullanıcı deneyiminizi kolaylaştırmak için tarayıcı çerezlerini kullanır, bu yüzden onayınıza ihtiyacımız var. Dilediğiniz zaman tarayıcı çerezlerini silerek bu onaydan feragat edebilirsiniz. Onaylıyorum Daha fazla